W niedzielę 29 lipca na naszym stadionie w Chwałowicach po raz trzeci w historii odbędzie się finałowy turniej o Złote Trofeum Miniżużla, który jest uznawany za nieoficjalne mistrzostwa świata miniżużlowców. Nasz klub, Rybki Rybnik organizuje Youth Gold Trophy pod auspicjami Światowej Federacji Motocyklowej już po raz trzeci; wcześniej w roku 2009 i 2011. Co ważne turniej finałowy odbędzie się na stadionie noszącym już imię zmarłego w 2009 roku nieodżałowanego Andrzeja Skulskiego, pomysłodawcy, twórcy i pierwszego prezesa naszego miniżużlowego klubu, bez którego pomysłów, zapału, determinacji, ale i grona sprzymierzeńców, ten obiekt zapewne nigdy by nie powstał. W tym roku naszym partnerem jest Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku, który od kilku miesięcy jest gospodarzem całego tego kompleksu.

Niedzielny finał poprzedzą sobotnie eliminacje, czyli dwa turnieje półfinałowe, w których o prawo startu w niedzielnym finale będzie rywalizować 32 zawodników (9 Duńczyków, 8 Szwedów, 5 Polaków, 4 Norwegów, 2 Australijczyków i 2 Niemców oraz Fin i Łotysz). Sobotnie półfinały rozpoczną się o godz. 14 i 17, zaś niedzielny finał (29 VII) z udziałem 16 najlepszych zawodników o godz. 14. Kwadrans wcześniej odbędzie się krótka uroczystość w czasie, której naszemu stadionowi nadane zostanie imię Andrzeja Skulskiego.

W półfinałach wystąpi pięciu reprezentantów Polski: Wojciech Fajfer (15 lat, Just Fun GUKS Speedway Wawrów); Krzysztof Lewandowski (13 lat, BTŻ Polonia Bydgoszcz); Wiktor Przyjemski (13 lat, BTŻ Polonia Bydgoszcz) oraz dwaj reprezentanci Rybek Rybnik: Paweł Trześniewski (13 lat) i Sebastian Borszcz (14 lat),

Polska jako organizator zawodów ma zagwarantowany udział w finale swojego reprezentanta, ale trener kadry polskich miniżużlowców Jacek Woźniak ma nadzieję, że przynajmniej jeden z jego podopiecznych na torze wywalczy awans do finału i korzystanie z regulaminowego przywileju nie będzie konieczne. Nie mielibyśmy nic przeciwko temu żeby w finale pojechał, któryś z podopiecznych naszego klubowego trenera Antoniego Skupienia, ale trzeba pamiętać, że miniżużlowcy Rybek Rybnik są obecnie jeszcze w bardzo młodym wieku i rywalizacja ze Skandywawami, a zwłaszcza z młodymi Duńczykami będzie dla nich ciężkim wyzwaniem.

Rybnicki klub Youth Gold Trophy organizuje już po raz trzeci (2009 i 2011). W 2011 roku na podium stanęła trójka Duńczyków, a niewdzięczne czwarte miejsce zajął wychowanek Rybek Kacper Woryna, który dzisiaj jest kapitanem I-ligowej drużyny ROW-u Rybnik. Wtedy było to najlepsze miejsce polskiego miniżużlowca w całej dotychczasowej historii tej międzynarodowej rywalizacji. O ówczesnym zwycięzcy Patriku Jozefsenie słychać niewiele, na pewno nie jeździ w żadnym z polskich klubów.

Turniej o Złote Trofeum to najważniejszy i najciekawszy miniżużlowy turniej sezonu, który co roku obfituje w wiele interesujących pojedynków. To również okazja, by na żywo zobaczyć najbardziej utalentowanych miniżużlowców, z których przynajmniej kilku będzie w przyszłości stanowić o sile żużla w swoich krajach. Ceny biletów są bardzo przystępne, gorąco więc zapraszamy w ostatni weekend lipca na stadion Rybek przy ul. Pod Hałdą w Chwałowicach, by gorąco dopingować polskich zawodników w walce o najważniejsze miniżużlowe trofeum.

W przededniu półfinałów, w piątek 27 lipca o godz. 18 w Halo! Rybnik rozpocznie się ogólnodostępne spotkanie z polskimi miniżużlowcami i ich trenerem, byłym żużlowcem Jackiem Woźniakiem oraz byłą „rybką” Robertem Chmielem.

Z kolei w niedzielę o godz. 12.30 na stadionie rozpocznie się konkurs dla dzieci i młodzieży o tematyce ekologicznej, organizowany przez Polski Związek Motorowy. Na jego uczestników czekają nagrody i upominki.

Ceny biletów: półfinały – 6 zł; finał – 9 zł; karnet na wszystkie trzy turnieje (dwa półfinały i finał) – 12 zł.
Osoby niepełnoletnie (wymagana legitymacja szkolna) – wstęp wolny! Program – 6 zł

Program zawodów:

28 lipca, sobota godz. 14I Półfinał z udziałem m.in.: Wojciecha Fajfera, Wiktora Przyjemskiego i Pawła Trześniewskiego; godz. 17II Półfinał z udziałem m.in.: Krzysztofa Lewandowskiego i Sebastiana Borszcza

29 lipca, niedziela godz. 13.15 – odsłonięcie pamiątkowej tablicy i nadanie stadionowi imienia Andrzeja Skulskiego; godz. 13.45 – prezentacja; godz. 14 – pierwszy wyścig finału

Kategorie: Aktualności