Po raz pierwszy w 18-letniej historii rozgrywek o Złote Trofeum Miniżużla Międzynarodowej Federacji Motocyklowej, w Rybniku Chwałowicach zdobył je reprezentant Niemiec. Finałowy turniej, który 29 lipca odbył się na stdionie Rybek Rybnik wygrał i to z kompletem punktów 14-letni Norick Blodorn.

Na co dzień trenuje w Danii i jeździ w tamtejszej miniżużlowej lidze. Zarówno w sobotnim półfinale jak i w finale Blodorn zwyciężył wygrywając wszystkie swoje wyścigi; uzyskiwał też najlepsze czasy. Był bardzo szybki na starcie i praktycznie za każdym razem już na pierwszym łuku zdecydowanie prowadził. A że dysponuje już nienaganną techniką jazdy, rywale nie byli w stanie nawet się do niego zbliżyć.

Po dwóch seriach wyścigów niedzielnego finału po dwa indywidualne zwycięstwa mieli na swoim koncie Blodorn i obrońca tytułu Duńczyk Stian V. Nielsen (przed rokiem wygrał w norweskim Elgane). Spotkali się w biegu 11. Startujący z pierwszego pola Niemiec znów wystrzelił spod taśmy i objął prowadzenie, natomiast Nielsen, startując z pola czwartego wylądował na końcu stawki. Atak przypuścił już na drugim łuku, ale, że potrącił Norwega Mathiasa Pollestada, doprowadzając do jego upadku, czeski arbiter Pavel Kubes wykluczył go z powtórki. Blodorn wygrał zdecydowanie powtórzony bieg, tak jak dwa kolejne i zdobył Złote Trofeum Miniżużla oraz nieoficjalny tytuł najlepszego miniżużlowca świata. Obrońca tytułu Stian V. Nielsen z 12 pkt był drugi, a Norweg Pollestad (11 pkt) trzeci. Jedyny w finale Polak 13-letni Jacek Fajfer z Wawrowa zdobył 5 pkt i zajął ostatecznie 11. miejsce. W rybnickim finale Gold Trophy FIM rywalizowało 6 Duńczków, 5 Szwedów i 2 Australijczyków oraz Niemiec, Norweg i Polak. Jedyny reprezentant Rybek startujący w tym turnieju Sebastian Borszcz odpadł w półfinale.

Przed turniejem finałowym na budynku klubowym prezydent Rybnika Piotr Kuczera i Barbara Skulska odsłonili tablicę poświęconą pomysłodawcy i twórcy miniżużlowego klubu Rybki Rybnik Andrzejowi Skulskiemu, który został patronem miniżużlowego stadionu, którego gospodarzem jest obecnie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku. Stosowną uchwałe Rada Miasta Rybnika i to jednogłośnie podjęła już w czasie majowej sesji. (WaT)

Kategorie: Aktualności